12
Ağustos
2010
2 Yorum
Genelgeçer bilgiler
25.427 okunma Okunma

Oktav nedir?

nedir şeklindeki soruların cevabını; “Ses aralığıdır. Yani -do re mi fa sol la si do- bu aralık bir oktavdır. Daha sonra ses bir kat incelir ve ikinci oktava geçilir.” şeklinde verebiliriz.

En yüksek değeri (insanın sahip olabileceği) kimisine göre 8, kimisine göre 7, kimisine göre de 5 olan ses dizisidir aynı zamanda.

Eğer en yüksek oktav değeri 8 ise sıralama şu şekildedir :

1. oktav : erkeklerin bu dizideki sesleri çıkarması mümkündür. en ünlü 1. oktav temsilcisi, .
2. oktav : birçok erkek sesi bu kategoridedir. bu oktav aralığının nadide bayan temsilcilerinden biridir.
3. oktav : birçok ses bu kategoridedir. özellikle erkek sesleri bu kategoriye uygundur. bayanlardan yine nadir olarak bu dizideki sesleri çıkartabilen insanlar vardır.
4. oktav : ara oktavdır. en çok rastlanan ses dizilerini barındırır. erkek sesleri için ilk sınır noktasıdır. bu sınıra erişebilen erkek sayısı azdır.
5. oktav : birçok bayan sesi bu kategoridedir. erkek sesleri için ikinci sınır noktasıdır. bu sınıra erişebilen erkek sayısı yok denecek kadar azdır.
6. oktav : sopranoların çıkartabildiği ses dizisidir. christina aguilera e yine mariah carey bu dizideki sesleri rahatlıkla çıkartabilir.
7. oktav : bir kişinin çıkartabileceği en nadir ses dizisidir. ve mariah carey (yine ve yine) bu dizideki sesleri rahatlıkla çıkartabilir.
8. oktav : insan sesinin ulaşamayacağı ses dizisi olarak adlandırılır. ancak yine de mariah carey’nin emotions isimli parçasında bu ses dizisinin sınırlarına ulaştığı iddia edilir.

NOT: Belirtilen oktav aralıklarında piyano esas alınmıştır. insan sesleri için belirtilen azami oktav düzeyi, (herkes genelde böyle der) 5’dir. 8, 7 ya da 6 oktav düzeyi yalnızca müzik eğitmenlerince kullanılır ve onlara göre erişilmesi imkansızdır.

[ Benzer Yazılar ]
 • Facebook-Messenger[1]

  Facebook Messenger indir


  Facebook an itibariyle, hem MSN’in hem de rakibi olmayan G+’ın tahtına oturur. Sosyal medyada tamamiyle elinde bulundurmayı isteye[...]
 • tom-clancys-hawx

  En iyi uçak simulasyon oyunları


  Yunus Şimşek ile google’un yeni algoritması olan penguen’e yönelik siteleri daha hızlı indexletmeye yönelik bir test konusudur[...]
 • numara taşıma

  Taşınan telefon numaralarını öğrenmek


  Daha önce telefon numara taşıma adı altında genel bilgilerin yer aldığı bir yazı yazmıştım. Fakat bu yazıya eklemem gereken bir [...]
 • diablo 3

  Diablo 3 çıktı!


  12 yıl boyunca oyunseverlerin beklemiş olduğu Diablo III oyunu bugün çıktı. Bu bilgisayar oyunu, Türkiye’de bir ilki de beraberinde[...]
[ Ne Demişler ? ]

 • Cem Adrian – Aşığım sana
  12 Ağustos 2010 / Saat: 01:49

  [...] Oktav nedir, oktav’a dair bilgiler için tıklayın. [...]

 • Dilek Oktav.T
  02 Şubat 2011 / Saat: 02:24

  Oktav sözcüğünü branşım gereği hemen her gün yüzlerce kez kullanmışımdır ancak bir gün gelecekde soyadım Oktav olurmu acaba diye hiç düşünmemiştim ama denk geldi ve oldu .Şimdi gelelim Oktav konusuna henüz yeni ses alıştırmalarına başlayan öğrenciler çok umutsuz olurlar sebebide daha sesleri yani ses teleri tabiki hamdır genişlememiştir işlenmesi çok uzun yıllar alır ,eğer ders dışında gelişi güzel sesler çıkarırsa maalesef ses tellerinin akordu bozulur ve her şan dersi alanında farklı farklı ses genişliği vardır kısaca özetlersek 8 oktav ses genişliği olanların varlığından dahi bahsedilir ama çok nadirdir .Örneğin Ümmü gülsümden sözedilir ,merhum Pavarotti ve bizdede çok değerli Şancılarımız opera sanatçılarımız olduğu söyleniyor.Buradan küçük bir parantez açmak istiyorum lütfen popçu ve halk müziği sanatçılarımızda şan eğitimi mutlaka alsınlar öyle gırtlağı zorlayarak şarkı söylenmez ,mademki meslek edinilmiş teknikle hem oktavlarıda zaman içinde artar .Ben Türki Cumhuriyetlerdeki müzik eğitimi almış sanatçılara hayranım çünki her tür müzikte harika şan tekniği kullanarak şarkıları seslendiriyorlar ve 90 yaşına kadar teknikle söylese inanın ses tellerine bir şey olmaz ben bu görüşümü yıllardır savunurum .Benim telefonda sesimi duyanlar yavrum babanı telefona çağırırmısın diyorlar çok ciddiyim nedeni daima şan tekniği kullanmamdır .

 • Sponsor
  Sponsor
  Sponsor
  Sponsor
  Yazılarda Arama Yap !
  Instagram'da takip et !
   Akordiyon kapı örnekleri
   akordeon-kapilar
  • idm
  • modern mobilya dekorasyon 2012
  Twitter'da Takip Edin !
 • Tam cesaretleniyorum bir hamle için bir ters hamle ile 10 adım daha geri gidiyorum arkadaş ya!
 • Google Plus Profilim