Savaş ŞAHİN

SEO ve Dijital Pazarlama

PHP Class Örnekleri

PHP’de class yapısını öğrenmeye çalışan arkadaşlar için, bir class kütüphanesiyle konuyu açıklamaya çalışacağım. Hazırladığım class bir insan üretmeye, bu insanın adı, yaşı vb. özelliklerini ekrana yansıtması için hazırlanmıştır.

Kütüphanemizin adı insan olsun. Continue reading

Umut Bulut Galatasaray’da!

Yaklaşık on gün önce girişimlere başlayan takımımız, gün itibariyle Umut Bulut’u transfer etmiştir.

Resmi sitenin açıklaması;

Galatasaray Sportif A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderdiği açıklamada Fransa’nın Toulouse FC takımı oyuncularından Umut Bulut’un geçici transferi için anlaşmaya vardığını bildirdi.

Galatasaray Sportif A.Ş.’nin KAP’a gönderdiği açıklama şu şekilde:

Toulouse FC profesyonel futbolcularından Umut Bulut’un 2012-2013 sezonunda geçici transferi için kulübü ile anlaşma sağlanmıştır. Buna göre, futbolcuya 2012-2013 futbol sezonunda 1.250.000 EUR sabit transfer ücreti ve 10.000 EUR maç başı ücreti ödenecektir.

Galatasaray Sportif A.Ş.

Ubuntuya Java JDK yüklemek

2 gündür Linux / Ubuntu kullanmaktayım. Linux, Windows’la kıyaslanamayacak kadar ciddi anlamda etkili bir özgür işletim sistemidir. Gerek web tabanlı gerekse de masaüstü olarak ihtiyaç duyduğum eklenti/programları araştırırken, Ubuntu’da Java’nın eksikliğini gördüm.

Araştırırken, Türkçe kaynaklardaki source’ların çalışmadığını gördüm. Bunun üzerine, orjinal kaynakları arama peşine düştüm her zamanki gibi 🙂

Bir ubuntu kullanıcısınız ve Sun Java 6 veya 7 JDK’sını yüklemek istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayınız.

Continue reading

Linux Kamp 2012 başladı!

Bu sene Linux.org.tr’nin eğitmenleri kamp alanı olarak Bolu / Abant İzzet Baysal Üniversitesini seçti. Kamp 2 hafta sürecek olup, kampta 5 farklı ders bulunmaktadır. Bunlar; Linux Sistem Yönetimi (1. Düzey), Linux Sistem Yönetimi (2. Düzey), LibreOffice/OpenOffice + Linux Masaüstü Kullanımı, Linux’ta Java EE 5 ile Özgür Yazılım Geliştirme ve Linux’ta PHP ile Özgür Yazılım Geliştirme şeklindedir. Kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler Mayıs ayının sonundan itibaren, http://kamp.linux.org.tr adresinden başvurularını yaptı.

Dün tanışma sınıfları oluşturulup, eğitmenler ve öğrenciler tanıştı. Bu tanışma esnasında, sınıftaki herkesin gönüllü olduğu ve tamamen aynı alana yönelik düşüncelerin aktif bir şekilde kullanılacağını düşünmek çok sevindirdi beni. Continue reading

Kenan Doğulu Doktor

Kenan Doğulu‘nun son albümünün çıkış parçası olan DOKTOR adlı şarkısına çekmiş olduğu video klip.

Internet Download Manager

IDM (Internet Download Manager) video indirmeleri yapan kişiler için vazgeçilmez bir programdır. Özellikle %95’e yakın bir başarı ile hemen hemen bütün sitelerdeki çoklu media dosyalarını sınırsız bir şekilde indirme özelliği, programın tercih nedeni oluyor.

Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet explorer ve Opera ile sorunsuz çalışan program bazı kişilerce legal bir şekilde davranış göstermediği söylense de, kullanıcı isteklerini tamamiyle karşılama yönünden tatminkardır. Continue reading