Warning: mysqli_real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50560 Library:100136 in /var/www/vhosts/savassahin.com.tr/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1531
Blog

Savaş ŞAHİN

SEO ve Dijital Pazarlama

Linux sunucularda RAM kullanımını öğrenme yöntemleri

Linux sunucularda account veya process’lerin CPU ve RAM kullanım oranlarını öğrenmenin çeşitli bir kaç yöntemi vardır. Bunları sırasıyla paylaşmak gerekirse;

free komutu top komutu vmstat komutu /proc/meminfo dosyası  dmidecode –type memory
 • free komutu
free -m

Yukarıdaki kod sayesinde sunucuda kullanılan veya boşta kalan ram miktarını öğrenebilirsiniz.

 • top komutu ile de process başına kullanılan miktarıgörebilirsiniz.
 • vmstat komutu ile de free komutuyla benzer bir sonuçla karşılaşırsınız.
 • ps axo komutu

Sunucudaki en fazla RAM kullanan hesabı bulmak için;

ps axo %mem,comm,pid,euser | sort -nr | head -n 10

Sunucudaki en fazla CPU kullanan hesabı bulmak için;
ps axo pcpu,comm,pid,euser | sort -nr | head -n 10

 • /proc/meminfo dosya içeriğinden cihanıza ait RAM ile alakalı bazı bilgiler alabilirsiniz. Aşağıda yazılı olan komutu kullanmanız yeterli olacaktır:

grep MemTotal /proc/meminfo veya cat /proc/meminfo

 • dmidecode –type memory komutu ile ise, kullanılan RAM modeli vs bilgileri elde edebilirsiniz.

Bugatti Chiron – Teknik Özellikleri ve Hız Testi

Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Bugatti Chiron, Veyron’dan bile hızlı olduğunu kanıtladı. Bugatti Chiron, 0’dan 100km/s’ye 2.5 saniyenin altında çıkabiliyor. 8.0 litrelik 4 turbo ile beslenen W16 motordan güç alan yeni canavar, tam olarak 1478 hp güç üretebiliyor. İki tane V8 motorun birleşimi şeklinde tasarlanan W16 motor, 1.600 Nm tork üretiyor. Ayrıca maksimum hızın ise, 461 km/s olabileceği konuşuluyor.

Bu yeni canavardan toplamda 500 adet üretileceği bilgisi verilmiş. Her bir aracın satış fiyatı ise 2.4 milyon € olacakmış. Youtube’da paylaşılan hız testi videosu ise, büyülüyor doğrusu…

General Mobile GM 5 Plus neden almamalısınız?

21 Ağustos 2016 tarihinde, teknik özellik/fiyat performansına göre piyasanın gayet üzerinde olan General Mobile markasının GM 5 Plus d modelli telefonunu aldım. İlk etapta gayet memnun kaldığım telefonu yaklaşık 2,5 ay sonrasında şarj olmama sorunu baş gösterdi ve garanti kapsamında Balıkesir Raycom Bilgisayar (Telpa Yetkili Servisi) aracılığıyla 1 gün içerisinde sorun giderildi. (Yapılan işlem sadece şarj aleti, data kablosunun değiştirilmesi ve yazılım yüklemek!) Yazılım yüklemeyle bu sorunun önüne geçilemeyeceğinin gayet farkında olduğum için, sorunun tekrar ne zaman karşıma çıkacağını merak ettim doğrusu…

Malumunuz geçen hafta bayram tatiliydi ve bu süreç içerisinde İstanbul’dan uzaklaşmaya karar verip, Antalya’ya seyahat ettim. Her ne hikmetse, Antalya’ya iner inmez telefonun şarj soketi problemi tekrar baş gösterdi. Ne tesadüftür ki, Telpa’nın Akdeniz’in incisi olan Antalya’da yetkili 1 tane bile servisi yokmuş. İlgileri için teşekkür ediyorum Telpa’ya(!). He neyse 10-11 günlük süre içerisinde idareten de olsa bir telefon kullanarak, bu süreye ve markaya yeteri kadar lanet ettim.

İstanbul’a döndüğüm ilk gün Profilo AVM‘deki Telpa Yetkili Servisine telefonu götürüp, sorunları şu şekilde sıraladım;

 1. Telefon hiçbir şekilde şarj olmuyor. (Şarj soketi problemi.)
 2. Ekranda sararmalar başladı -ekranın sol ve sağ tarafında yukarıdan aşağıya çizgi şeklinde- (Kronik sorun taa discovery serisinde bile var.)
 3. Yaklaşık 4-5 aydır telefonla görüşme yaptığımda karşı tarafın sesini alamama, az gelme durumu var.
  1. Ek olarak telefonu ilk garantiye gönderdiğimde, telefon iPhone’ların dalga konusu olan eğilme sorunu her ne hikmetse benim telefonumda da olmuştu.
 4. Son olarak aynı problemin daha önce de yaşandığını belirterek, bu ürünün ayıplı mal olduğunu ve değişimini talep ettiğimi belirttim. (6052 sayılı kanunun 11. maddesine dayanarak ürünün ilk 6 ay içerisinde oluşan hataları ürünün ayıplı mal olarak kabul edilmesi durumunu gösteriyor.)

Bugün Telpa online servisinde bana verilen cevap;

baskı ve darbe kaynaklı dokunmatik panel darbeli ve cizikler mevcuttur onarım bedeli 320 tl dir.Telpa

Bahsedilen durum resmin sol üst tarafında bulunan siyah kısımdır. O kısımda bulunan ince plastiğin kopmuş olması, ekranın garanti kapsamını değiştiriyor olmasıymış. Bu durumun ekranı etkileyen bir durumun olmaması, ki ekranda bulunan herhangi bir problem yok ve benim ekran değişimini ekranda bulunan sararmadan dolayı istiyor olmam, kendilerinin bu işlem için 320 TL ekran değişim ücreti talep etmesi, sanırım telpa’nın “garantiye ürünü veren kullanıcılardan nasıl para koparabiliriz?” sorusunun karşılığı olmalı.

Ayrıca şu adreste bulunan aşağıdaki soru ve cevaba bakmak gerekirse;

Garanti kapsamına girmeyen konular nelerdir? Garanti süresi satınalma tarihinizden itibaren 2 yıldır. Sıvı teması, cihazın kullanım kılavuzunda belirtilen koşullara uygun kullanılmaması, darbeye bağlı hasarlar, uygun olmayan aksesuarların yol açtığı arızalar, cihazda yetkisiz müdahale tespit edilmesi gibi konular garanti kapsamına girmemektedir.

Soru ve cevabında bulunan darbeye bağlı hasarlar kısmı yine de ekranı etkileyen bir durum olmadığı için, Telpa’dan aldığım tüm cevaplar tamamen saçmalıktan öteye gitmiyor.

Son olarak, satın aldığım ürün aynı sorundan dolayı 2. kez garantiye vermiş olmam General Mobile’ın ürünlerinin ne kadar kaliteli(!), müşterilerine verilen cevaplar da markanın ne kadar high level(?) iş yaptığını ortaya koyuyor.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekirse, benim garantiye verirken saydığım tüm sorunlar General Mobile’ın kronik sorunlarıdır! Bu markaya ait herhangi bir ürün alırsanız, yukarıdaki karşılaştığım sorunlar sadece genel sorunların bir kaçı olduğunu belirterek bunlara hazır olmanızı öneririm.

Kullanıcıların sorunlarını bir de Google’dan bakacak olursak 🙂

gm 5 plus ekran sararması

gm 5 plus şarj sorunu

gm 5 plus ses sorunu

301 yönlendirmelerini nasıl bulabilirim?

Çoğu backlink sorgulama servisi site(leri)mize 301 yönlendirmelerinin hangi sitelerden olduğuna dair bir bilgi maalesef sunmuyor. Sizlere hem ücretsiz backlink sorgulama servisi hem de sorgu ekranında 301 yönlendirmelerini sitelerin güncel Alexa değerleriyle birlikte sunan basit bir servisten bahsedeceğim. Continue reading

Yahoo backlink sorgulama servisi geri mi geliyor?

2011 Yılının son çeyreğine doğru kapanan Yahoo Siteexplorer, (https://www.seroundtable.com/yahoo-site-explorer-offline-13687.html) önümüzdeki dönemde tekrar aktif olacak gibi görünüyor.

Siteye giriş yaptığımızda karşılaştığımız;

[blockquote source=”Yahoo Siteexplorer”]Will be right back…

Thank you for your patience.
Our engineers are working quickly to resolve the issue.[/blockquote]

yazısı sistem üzerinde çalışmaların yapıldığını gösteriyor olsa da, yeni siteexplorer’ın nasıl çalışacağı konusunda bir bilgi bulunmamakta.

Colony dizisi hakkında

Gunlerden bugun, yine bir can sıkıntısına care ararken kendimi Colony dizisini izlerken buldum. Henuz yeni bir dizi olan colony, izleyicileriyle gecen hafta bulusmus. (* Turkiye’deki dizi kaynaklari 25 aralik olarak gosteriyor.)
Ilk bolumunun gayet hosuma gittigini soyleyerek, sizi dizi hakkinda detaylarla bulusturayim 🙂

Basrollerini Lost dizisinin basrolunden hatirlayacaginiz, Josh Holloway; Continue reading