Lazer epilasyon uygulamasında başarı elde etmek, sonuca güvenli ve hızlı ulaşmak asıl hedeftir. Bu nedenle farklı lazer cihazları ve lazer yöntemleri üretilmiştir. Bu lazerlerden biride diode lazerlerdir. Diode lazerler 810 nm dalga boyunda lazerlerdir. Diode lazerin dalga boyu uzundur. Bu özellik hem açık hem de koyu cilt tiplerinde ve derinde yerleşimli kıllarda da başarılı kullanım olanağı sağlar.

Diode lazerler yüz, sırt, kol gibi alexandrite lazerin sorunlu olabileceği bölgelerde önerdiğimiz lazerlerdir. Bazı diode sistemlerinde diode lazere radyofrekans ilaveside yapılmıştır.

Diode lazerler oldukça iyi bilinen ve etkinliği birçok klinik çalışma ile ispatlanmış lazerlerdir. Koyu cilt renkli kişilerde ve bazı bölgelerde diğer tüm lazerlere yani alexandrite, ruby lazerlere göre birçok avantaj sağlar. Diode lazerlerin ciltte bazı lazerlere göre daha derine inmesi kıl kökü derine yerleşmiş kişi ya da bölgelerde avantaj sağlar.

Bazı yanlış bilgilendirmelerde olduğunun aksine diode lazerler kalın ve koyu kıllarda daha etkilidir. İnce tüylerde başarı oranı yüksek değildir. Bir kısım ince tüyede etki edebilmektedir. Açık renk tüylerde diğer lazerlerin aksine biraz daha etkilidir ama sonuçlar mükemmel değildir. Beyaz tüylerde iğneli epilasyon en iyi seçenektir.