General Mobile GM 5 Plus neden almamalısınız?

21 Ağustos 2016 tarihinde, teknik özellik/fiyat performansına göre piyasanın gayet üzerinde olan General Mobile markasının GM 5 Plus d modelli telefonunu aldım. İlk etapta gayet memnun kaldığım telefonu yaklaşık 2,5 ay sonrasında şarj olmama sorunu baş gösterdi ve garanti kapsamında Balıkesir Raycom Bilgisayar (Telpa Yetkili Servisi) aracılığıyla 1 gün içerisinde sorun giderildi. (Yapılan işlem sadece şarj aleti, data kablosunun değiştirilmesi ve yazılım yüklemek!) Yazılım yüklemeyle bu sorunun önüne geçilemeyeceğinin gayet farkında olduğum için, sorunun tekrar ne zaman karşıma çıkacağını merak ettim doğrusu…

Malumunuz geçen hafta bayram tatiliydi ve bu süreç içerisinde İstanbul’dan uzaklaşmaya karar verip, Antalya’ya seyahat ettim. Her ne hikmetse, Antalya’ya iner inmez telefonun şarj soketi problemi tekrar baş gösterdi. Ne tesadüftür ki, Telpa’nın Akdeniz’in incisi olan Antalya’da yetkili 1 tane bile servisi yokmuş. İlgileri için teşekkür ediyorum Telpa’ya(!). He neyse 10-11 günlük süre içerisinde idareten de olsa bir telefon kullanarak, bu süreye ve markaya yeteri kadar lanet ettim.

İstanbul’a döndüğüm ilk gün Profilo AVM‘deki Telpa Yetkili Servisine telefonu götürüp, sorunları şu şekilde sıraladım;

  1. Telefon hiçbir şekilde şarj olmuyor. (Şarj soketi problemi.)
  2. Ekranda sararmalar başladı -ekranın sol ve sağ tarafında yukarıdan aşağıya çizgi şeklinde- (Kronik sorun taa discovery serisinde bile var.)
  3. Yaklaşık 4-5 aydır telefonla görüşme yaptığımda karşı tarafın sesini alamama, az gelme durumu var.
    1. Ek olarak telefonu ilk garantiye gönderdiğimde, telefon iPhone’ların dalga konusu olan eğilme sorunu her ne hikmetse benim telefonumda da olmuştu.
  4. Son olarak aynı problemin daha önce de yaşandığını belirterek, bu ürünün ayıplı mal olduğunu ve değişimini talep ettiğimi belirttim. (6052 sayılı kanunun 11. maddesine dayanarak ürünün ilk 6 ay içerisinde oluşan hataları ürünün ayıplı mal olarak kabul edilmesi durumunu gösteriyor.)

Bugün Telpa online servisinde bana verilen cevap;

[quote name=”Telpa”]baskı ve darbe kaynaklı dokunmatik panel darbeli ve cizikler mevcuttur onarım bedeli 320 tl dir.[/quote]

Bahsedilen durum resmin sol üst tarafında bulunan siyah kısımdır. O kısımda bulunan ince plastiğin kopmuş olması, ekranın garanti kapsamını değiştiriyor olmasıymış. Bu durumun ekranı etkileyen bir durumun olmaması, ki ekranda bulunan herhangi bir problem yok ve benim ekran değişimini ekranda bulunan sararmadan dolayı istiyor olmam, kendilerinin bu işlem için 320 TL ekran değişim ücreti talep etmesi, sanırım telpa’nın “garantiye ürünü veren kullanıcılardan nasıl para koparabiliriz?” sorusunun karşılığı olmalı.

Ayrıca şu adreste bulunan aşağıdaki soru ve cevaba bakmak gerekirse;

[alert type=”info” title=”Garanti kapsamına girmeyen konular nelerdir?”]Garanti süresi satınalma tarihinizden itibaren 2 yıldır. Sıvı teması, cihazın kullanım kılavuzunda belirtilen koşullara uygun kullanılmaması, darbeye bağlı hasarlar, uygun olmayan aksesuarların yol açtığı arızalar, cihazda yetkisiz müdahale tespit edilmesi gibi konular garanti kapsamına girmemektedir.[/alert]

Soru ve cevabında bulunan darbeye bağlı hasarlar kısmı yine de ekranı etkileyen bir durum olmadığı için, Telpa’dan aldığım tüm cevaplar tamamen saçmalıktan öteye gitmiyor.

Son olarak, satın aldığım ürün aynı sorundan dolayı 2. kez garantiye vermiş olmam General Mobile’ın ürünlerinin ne kadar kaliteli(!), müşterilerine verilen cevaplar da markanın ne kadar high level(?) iş yaptığını ortaya koyuyor.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekirse, benim garantiye verirken saydığım tüm sorunlar General Mobile’ın kronik sorunlarıdır! Bu markaya ait herhangi bir ürün alırsanız, yukarıdaki karşılaştığım sorunlar sadece genel sorunların bir kaçı olduğunu belirterek bunlara hazır olmanızı öneririm.

Kullanıcıların sorunlarını bir de Google’dan bakacak olursak 🙂

gm 5 plus ekran sararması

gm 5 plus şarj sorunu

gm 5 plus ses sorunu