Fırsatları elinin tersiyle geri çevirmek…

2006 yılından bu yana SEO alanında kendimi geliştirmem ve bu alanla sürekli içli-dışlı olmam vesilesiyle yeteri miktarda referansa ulaşan biri olarak bazı şeyler yazacağım bugün…

Ülkemizde artık internetten bihaber insan sayısı kalmadı diye düşünüyorum. Google’a giren her kesimin de, aradığını bulunca veya bulamayınca bunun nedenini en az bir kez sorguladığının da farkındayım. İşte tam burada biz SEO expertleri işin içine giriyor… Fakat ülkemiz öyle bir ülke oldu ki artık ücretsiz hostingler sayesinde site kurmayı bilen kişiler kendisini webmaster sanıp, iki yorum yazıp link alarak da SEO uzmanı olmakta… Bu durum gün geçtikçe bilgisiz insan sayısını ciddi anlamda arttırıyor. Hatta ve hatta haksız yollarla (hacklink vs.) bu alanda ön plana çıkan kişi sayısı da artmakta. Ek olarak ise hacılara, hocalara, hurafelere kanan şakşakçı insanlar da bu durumdan kendine pay çıkarmayı çok iyi beceriyor. Fakat işin aslı asla bu şekilde olmamıştır, olmaz da!

Fırsatlar konusuna gelince de, 3 gün önce ülkemizin önde gelen (hatta e-ticaret alanında bence hemen hemen bütün ipleri elinde tutan diyebilirim) bir şirketinden teklif geldi. Geçen üç gün içerisindeki e-postalarla konuşmalar devam etti ve bugün de kafamda yapılandırdığım planları toparlayıp bir karara ulaştım. Bugünkü konuşmada ise, üniversiteyi bile dondurup çalışmamı isteyen biri vardı karşımda. Şirketin büyüklüğü ve pazar payı her ne kadar gözümü doldursa da kendi planlarım her zamanki gibi ağır bastı. Bu fırsat hayatımda ikinci kez karşıma çıkıyordu. Fakat iki olursa üçte olur, dörtte olur fakat üniversite konusunda zaten yeteri kadar kaybım oldu artık hayatımı kurmak için bu engeli aşmam gerektiğinin farkındaydım ve ben bu büyük işi geri çevirmek zorunda kaldım.

Pişman mısın diye soracak olanlara diyeceğim tek bir kelime var o da “huzurluyum” olacaktır…

Türkiye’de yaşadığımızı unutmayalım, malum hangi işe baş vuracaksanız başvurun önce diploma gerekli ötesi değil 🙂

Aynı yazı bir de burada; http://www.problemcocuk.com/firsatlari-elinin-tersiyle-geri-cevirmek/

SEO’ya dair…

Türkiye’de SEO sektörü son günlerde hak ettiği yere gelmeye çalışsa da, bir yerden sonra işin erbabı olan kişileri sıkmaya başladı. Çünkü bu kavram duyuldukça, önüne gelen kişiyle uğraşmaya yönelik bir laf dalaşı oluyor ve bu da zaman kaybı yaratıyor. SEO Uzmanlarının da vakit kaybetme lüksünün olmaması gerektiğini düşününce, uzmanların çoğu zaman vakit kaybettiklerini belirtmek yanlış olmaz sanırım…

Continue reading

Kurumsal SEO danışmanı saçmalıkları

Son zamanlarda seyirci olarak tanık olduğum bir kaç forumda özellikle forumlara konu açarak ve imzalarına “Kurumsal SEO danışmanlığı yapılır.” şeklinde yazılar yazıp, kendi sitelerine link alan kişileri görmekteyim. Bu konuda yazacaklarım işlerini adam akıllı yapan kişilere yönelik değildir, bu böyle biline… Her neyse, bu şahısların sitelerini kontrol ettiğimde ise, yaklaşık 100 konu olmasına rağmen bu konuların %1’i makale niteliği taşımakta. Tabii bu da post kasma amacıyla eklenmiş, maalesef.

Continue reading