Son zamanlarda seyirci olarak tanık olduğum bir kaç forumda özellikle forumlara konu açarak ve imzalarına “Kurumsal SEO danışmanlığı yapılır.” şeklinde yazılar yazıp, kendi sitelerine link alan kişileri görmekteyim. Bu konuda yazacaklarım işlerini adam akıllı yapan kişilere yönelik değildir, bu böyle biline… Her neyse, bu şahısların sitelerini kontrol ettiğimde ise, yaklaşık 100 konu olmasına rağmen bu konuların %1’i makale niteliği taşımakta. Tabii bu da post kasma amacıyla eklenmiş, maalesef.

Türkiye’de SEO kavramı ile tanışma profesyonel anlamda 3 yıllık bir dönemi kapsıyor olsa da, internete yönelik iş yaptırma gücü ise son 1,5 yılda ivme kazandı dersem tam isabet olacaktır. Tabii müşterilerin SEO kavramından bihaber olduklarını da gözardı etmemek gerekir…

Geçen günlerde müşterim olan bir büyüğümüzle telefon görüşmesi yaptığımda bir süre konuştuktan sonra; “Şuana kadar çeşitli forum sitelerinde yaptığımız araştırmalarda ön plana çıkmak isteyen 10 ile 20 arasında kişiyle çeşitli çalışmalarımız oldu. Fakat bunlar arasında çeşitli SEO yarışmalarında birinciliği olan kişiler bile olmasına rağmen, işi başarıyla teslim eden kişi sayısı maalesef ikiydi.” dedi. Bunu ne diye söylüyorsunuz diyecek olursanız, Türkiye’de herkesin kendisini SEO uzmanı olarak gördüğü, 3-5 backlink ile SEOCU olunduğunu düşünen kişilerin fazlalığını belirtmek istediğim içindi.

Kurumsal SEO işi yapıyorum diyen her 10 kişiden 9’unun ise, Türkiye’de arama hacmi fazla olan kelimelerde ne referanslarının olduğu, ne de bu işlere girişip başarıyla aldıkları işi teslim edemediklerini söylemek tam yerinde olacaktır.

Bu konuyu ortaya yönelik yazıyorum. İsteyen üzerine alınır, isteyen ders çıkarır…

Bu arada belirtmek isterim ki, “Kurumsal SEO Danışmanlığı” diye bir saçmalık yoktur. Kurumlara iş yapan SEO Danışmanı vardır.

HAYIRlı bayramlar 🙂