Savaş ŞAHİN

SEO ve Dijital Pazarlama

Kurumsal SEO danışmanı saçmalıkları

Son zamanlarda seyirci olarak tanık olduğum bir kaç forumda özellikle forumlara konu açarak ve imzalarına “Kurumsal SEO danışmanlığı yapılır.” şeklinde yazılar yazıp, kendi sitelerine link alan kişileri görmekteyim. Bu konuda yazacaklarım işlerini adam akıllı yapan kişilere yönelik değildir, bu böyle biline… Her neyse, bu şahısların sitelerini kontrol ettiğimde ise, yaklaşık 100 konu olmasına rağmen bu konuların %1’i makale niteliği taşımakta. Tabii bu da post kasma amacıyla eklenmiş, maalesef.

Türkiye’de SEO kavramı ile tanışma profesyonel anlamda 3 yıllık bir dönemi kapsıyor olsa da, internete yönelik iş yaptırma gücü ise son 1,5 yılda ivme kazandı dersem tam isabet olacaktır. Tabii müşterilerin SEO kavramından bihaber olduklarını da gözardı etmemek gerekir…

Geçen günlerde müşterim olan bir büyüğümüzle telefon görüşmesi yaptığımda bir süre konuştuktan sonra; “Şuana kadar çeşitli forum sitelerinde yaptığımız araştırmalarda ön plana çıkmak isteyen 10 ile 20 arasında kişiyle çeşitli çalışmalarımız oldu. Fakat bunlar arasında çeşitli SEO yarışmalarında birinciliği olan kişiler bile olmasına rağmen, işi başarıyla teslim eden kişi sayısı maalesef ikiydi.” dedi. Bunu ne diye söylüyorsunuz diyecek olursanız, Türkiye’de herkesin kendisini SEO uzmanı olarak gördüğü, 3-5 backlink ile SEOCU olunduğunu düşünen kişilerin fazlalığını belirtmek istediğim içindi.

Kurumsal SEO işi yapıyorum diyen her 10 kişiden 9’unun ise, Türkiye’de arama hacmi fazla olan kelimelerde ne referanslarının olduğu, ne de bu işlere girişip başarıyla aldıkları işi teslim edemediklerini söylemek tam yerinde olacaktır.

Bu konuyu ortaya yönelik yazıyorum. İsteyen üzerine alınır, isteyen ders çıkarır…

Bu arada belirtmek isterim ki, “Kurumsal SEO Danışmanlığı” diye bir saçmalık yoktur. Kurumlara iş yapan SEO Danışmanı vardır.

HAYIRlı bayramlar 🙂

6 Comments

 1. Berkan

  Piyasaya bakıyorum, adam tanıtım yazısı ve link alıyor. Haliyle üst sıraya çıkınca ben SEO cuyum diyip bir blog açıyor ve her zaman duyduğumuz kelimelerin yerlerini değiştirip SEO makalesi yazmış oluyor. Ayrıca sinir olduğum bir konuda bloglara yazılmış her cümlelere artık makale denilir oldu.

 2. Savaş ŞAHİN

  Huh! Makale konusuna değinmen çok iyi oldu. Belli başlı kişiler, kendi sitesine 2 satır kelam yazınca bunu makale olarak değerlendirip, backlink olsun çöpten olsun düşüncesiyle hem link alıyor, hem de insanlarımızı yanlış bilgilendiriyor.
  Kurumsal SEO Danışmanı olayına gelince, kelimenin rağbetini görmek için Kurumsal SEO Danışmanı tıklayabilirsiniz 🙂

 3. Berkan

  Gerçekten yazıları okuyunca benimde bi kurumsal SEO danışmanlığı açasım geldi. Başlıklar, linkler ve makaleler ( ki değil ) hepsi birbirinden çok farklı.

 4. Kadir D.Bakar

  Bu işle ilk zamanlar hobi amaçlı uğraştığım için maddi bir beklentim olmamıştı ancak internet reklamcılığı ve pazarlama sektörüne ciddi anlamda 3 senedir ilgi duyuyorum ve bu geçtiğimiz 3 sene içerisinde belli bir mesafe katedebilmeme rağmen kendime SEO Uzmanı ünvanını uygun görmüyorum. Bu işle ciddi anlamda uğraşan seo teknikleri hakkında bilgiler yazan makalelerini özenle hazırlayan bir kaç kişi biliyor ve onların tavsiyeleriyle hareket ediyordum. Tüm bilindik tekniklerin dışında kendime özgü yöntemlerimi de deneyerek farklı deneyimler elde ediyordum. Artık Türkiye’de internet reklamcılığı ve pazarlama alanında ciddi bir atılımın olduğunu görebiliyorum. Bu işi hakkıyla yapanların kendilerini aslında çok rahat farkettirebildiklerini söyleyebilirim. Seo makaleleri yayınladığın blogunu da inceledim, tüm incelemelerin, tavsiyelerin ve bilgi havuzuna katkıların için teşekkür ederim. Çalışmalarında başarılar dostum.

DROP A COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir