Savaş ŞAHİN

SEO ve Dijital Pazarlama

OLYMPUS şikayeti!

Geçenlerde Sikayetvar.com üzerinden olympus fotoğraf makinem için şikayette bulunmuştum. Şikayetim aşağıdaki gibi oldu;

3 sene önce 750 TL para ödeyerek aldığım fotoğraf makinesinin merceğinde bir problem belirdi ve yaklaşık 7 aydır kullanamıyorum. Sorunun bataryadan olduğunu düşündüm; fakat bataryayı tamamen doldurmama rağmen mercek kısmı açılmıyor ve fotoğraf çekemiyorum!

Bolu’daki Teknosaya götürdüğümde bana dedikleri şey: “Bu ürünün garantisi doldu bir şey yapamıyoruz.”

İyi de ben müşteri memnuniyeti kavramını araştırdığımda, bir şirket/firma bir ürünü piyasaya sürdükleri zaman ürünün bütün teknik sorunlarıyla garanti süresi bitse bile ilgileneceklerini öğrendim.

Sayın Olympus yetkilisi, ürünümü size gönderip teknik sorununu giderip, fotoğraf makinesini sağlam bir şekilde sizden geri almak istiyorum!

Bana cevap olarak ise,

“0216 586 67 67 nolu olympus arıza kayıt hattını arayarak yardım alabılırsınız.” yazmışlar. İyi de arkadaşım ben nereyi arayacağımı bilmiyor muyum? Herneyse buna rağmen aradım telefonlarını… 13 dk sonrasında ancak bir tane sorumlu(!) müşteri temsilcisine ulaşabildim. Sorunu bildirdim, biz arıza takip belgesi oluşturup adresinizden alacağız dediler. Neyse gelip aldılar makineyi aradan bir kaç gün geçtikten sonra adamlar beni arayıp makinenizin toplamda 170 TL masrafı çıktı dendi. Ulan ne bu yeni makine mi alıyorum arkadaş? 3 sene öncenin makinesi şuan piyasada 100-120 tl iken benim bu makinenin yapılmasına 170 TL vermem size de salakça gelmiyor mu?

Yani işin özü makineyi de alın, hizmetinizle beraber kafanıza çalın! Olympus marka fotoğraf makinesi alacaklar, bana kalırsa almayın. Bu çok ilgili müşteri temsilcileri ve paragöz teknik ekipleri olduğu sürece bunlar aç kalır..!

2 Comments

  1. celal gürbüz

    FOTOĞRAF MAKİNEMİN MERCEKLERİNDE SORUN ÇIKTI. GÖNDERDİM 115TL İSTEDİLER GÖNDERDİM.BİR AYDAN FAZLA FOTOM ORDA KALDI. SONRA GÖNDERDİLER. BAKTIM SONUÇ AYNI TEKRAR ARADIM FOTOM TAMİR EDİLMEDİĞİNİ SÖYLEDİM GERİ İSTEDİLER VE SONRA TEKRAR BİR FATURADA DAHA 170TL YANİ TOPLAMDA 300TL VERMİŞ OLCAM. NİYE İLKİNDE TAMİR ETMEDİNİZ. SRVİS SADECE PARA ÇALIYOR İNSANLARDAN LÜTFEN BUNU OKUYAN HİÇ KİMSE BU MARKAYI ALMASIN!!!!!! ALDIYSANIZ BOZULDUYSA KESİNLİKLE SERVİSE GÖNDERMEYİN SİZİ KANDIRIYORLAR İŞTEN ANADIKLARI YOK SADECE PARA İSTİYORLAR.( HAKKIMI HELAL ETMİYORUM)

  2. Yakup CİVANMERT

    BEN 24.08.2011 TARİHİNDE ÇİHAZIM ARIZALANDIĞINDAN DOLAYI ÇAĞRI MERKEZİNİ ARAYARAK ARIZA KAYDI BIRAKTIM VE ÖGÜNDEN BERİ DÖNÜŞ OLMADI HER ARADIĞIMDA İSE KARGOYA ACİLİYET BİLDİRİLDİ ÜRÜNÜNÜZÜ ALDIRICAZ DEMELERİNE RAĞMEN 09.09.2011 TARİHİ OLDU YİNE SES YOK. VE TARAFIMA DÖNÜŞ İSTİYORUM…

DROP A COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir