sNews CMS scripti SEO ve hafiflik ön planda tutularak oluşturulmuş özgün bir scripttir. sNews 180kb boyutunda olduğu için sunucunuzu yormuyor. Hafif ve seo yönünden zengin bir script arayışı içinde olduğumuz şu günlerde sNews blog ve cms siteleri için güzel bir alternatif olarak görülüyor.  Çoğu kullanıcı sNews ten bir wordpress performansı bekliyor olsa gerek. sNews üreticilerinin wordpress i geçmek veya onunla aynı seviyeye gelmek gibi bir amaçları olmadığını anlamak okadarda güç değil zira sNews yapımcılarıda wordpress için dünyanın en iyisi ancak bizim kadar hafif değiller cümleleriyle konuyu özetliyorlar. Son zamanlarda webmaster  forumlarında  sNews kategorilerini görmekteyiz. Bu gösteriyor ki sNews için Türkiye de destek bulamayan kullanıcılar artık sorularına kolaylıkla cevap bulabilecekler.

sNews için tema üretmekte basittir  fonksiyonların anlamlarını bildiğiniz zaman onları sadece css tagların arasına yerleştirerek özel temalar üretebiliyorsunuz. . sNews bir motor dosya ve ona özelleştirilebilir bir css ile index dosyasından oluşmaktadır. URL leri arama motoruna dost yapan htaccess dosyası bulunmakta bunun getirisi olarak sistem seoludur.  Seçenekleri kullanarak kurumsal bir cms veya kişisel bir blog oluşturulabilir.

sNews Türkçe destek sitesi 2011 yılının sonlarında chip dergisinde editör seçimi olarak yer almış ve ayrıca pcnet dergisinde ayın sitesi seçilmiştir. sNews destek sitesi de kararlı adımlarını emin bir şekilde sürdürmektedir.

Türkçe destek sitesinde: eski sürümler, kurulum bilgileri, modifikasyonlar, tema arşivi, dil dosyaları ve güvenlik yamaları mevcuttur.